Mapa webu Napište nám Poslední změny

Čeká nás deset let doby ledové!

Pro zimomřivé to může být noční můra. Deset studených let bohatých na sníh se znovu vrací do Česka. Tvrdí to alespoň klimatologové. Už letos padly letité rekordy. Na některých horách naměřili přes tři metry sněhové pokrývky.

Před čtyřiceti lety vládly v tehdejším Československu zvláště tuhé zimy. Na horách běžně napadlo kolem dvou metrů sněhové přikrývky. "Nejdelší zima ale panovala v devětašedesátém – ten rok zažilo Česko celých 123 dní se sněhem," připomíná Jaroslav Rosa z Hydrometeorologického ústavu.

Chladná období se podle klimatologů střídají zhruba po čtyřiceti letech. "Dobu ledovou" tak Evropa v minulém století zažila hned dvakrát: první vrcholila 1928 až 1929, druhá na konci šedesátých let.

Středoevropské klima se od roku 1998 opět postupně ochlazuje. Například letos v únoru padly předcházející letité sněhové rekordy. Lysá hora zaznamenala třímetrovou pokrývku a Labská bouda v Krkonoších dokonce nevídaných 345 centimetrů sněhu.

Klimatolog Radan Huth z Ústavu fyziky atmosféry míní, že Česko se nyní ocitlo na začátku delšího "řetězce" zim bohatých na sníh. "V přírodě se podobné série pravidelně opakují. Není to nic nenormálního. Starší lidé si to určitě pamatují, aniž znají statistické ročenky počasí."

Sněhu bude letos dost
I když jsou meteorologové opatrní při dlouhodobých předpovědích, v jednom výhledu jsou přece jen o poznání odvážnější: v následujících 10 až 12 letech bychom si měli užít sněhu až až. A pak by se mělo opět na čtyřicet let oteplit a lyžaři budou jen s nostalgií vzpomínat, jaké spousty sněhu na horách kdysi užívali.

Za letošní přívaly sněhu může podle meteorologů vždy "srážka" a promíchání dvou proudů vzduchu. Vlhkého oceánského a studeného vnitrozemského, který zpravidla vane z ruských stepí. "Radost lyžařům na horách tedy přináší zmrazená oceánská vlhkost," vysvětluje meteorolog Jaroslav Rosa.

Studený severní vzduch v sobotu přece jen nad tím vlhkým převládne, takže v Česku místy udeří, zejména v údolích, silné, až dvacetistupňové mrazy. V průměru rtuť teploměru z dneška na zítřek klesne na -12 až -15 stupňů Celsia. "Už na Nový rok se opět mírně oteplí," říká Rosa.

Zimu si lyžaři užijí
Ale fandové zimních sportů se prý nemusí obávat – na horách v letošní sezoně zavládnou dlouhodobě ideální sněhové podmínky.

Vyplývá to i z dokončovaných dlouhodobých odhadů Hydrometeorologického ústavu: v lednu Česko čekají nadprůměrné sněhové srážky s průměrnými teplotami okolo -5 stupňů Celsia. Jen v posledních deseti lednových dnech by se mělo podle meteorologa Stana Racka citelněji ochladit.

"Jsou to sice jen předběžné odhady, ale sněhu bude zejména na horách dále přibývat," říká Racko.

Je tedy možné, že bude překonána i únorová sněhová nadílka na Labské boudě, kde leželo 345 centimetrů? Vždyť minulou zimní sezonu začalo skutečně sněžit až v polovině ledna. Do té doby panovaly teploty vysoko nad bodem mrazu.

"®ádní dva lidé nejsou stejní a zrovna tak je to se zimou – vždycky nás může něčím překvapit. Celý leden bude na horách sněžit. A únor? Ten je zatím na předpovědi počasí příliš daleko,“ omlouvá se meteorolog Racko.

MF DNES