Historie na lyžích

Jako sport má lyžování celkem krátkou historii, ale jako způsob cestování už existuje velmi dávno. Svědčí o tom jednak nález lyží ve středním Švédsku a jednak skalní kresba ze severního Švédska, oboje z období cca 2 500 př. n. l. Nejstarší literární zmínka je ve Vergilově Aeneidě napsané téměř před 2 000 lety.

Celá historie severských zemí je spjata s lyžemi a lyžováním. I při založení švédského království v roce 1521 králem Gustavem sehrály lyže důležitou úlohu. Bez lyží se neobešly ani mnohé bitvy 16., 17. a 18. stol.

Ve 40. letech 19. stol. si získaly velkou popularitu v Norsku přespolní lyžařské závody, nejprve vojenské, později i civilní.

Za otce moderního lyžování se dá považovat Sondre Norheim z Norska. Norheim pocházel ze správní jednotky Telemark. V roce 1868 provedl radikální změny ve vzhledu tehdejších lyží. Zúžil je a připevnil na ně vázání s pevnou patkou. Nový tvar lyží a pevnější vázání umožnily lepší kontrolu a ovládání lyží. Lyžaři z Telemarku zavedli do techniky lyžování i další novinky, například zatáčení. Jejich styl lyžování byl podle nich nazván telemarkem a obloučky kristiánkami. Do té doby se jezdilo vesměs jenom rovně. Přenášení váhy lyžaře s jedné hrany na druhou a obloučky umožnily lyžařům měnit dynamiku sjezdu směr jízdy. Nové techniky, výzbroj a výstroj byly největší revolucí v dějinách lyžování do dneška. V roce 1870 potom navrhuje první moderní lyže s hranami. Tyto lyže používali vojáci v I. světové válce a byly používány i na Olympijských hrách v roce 1924, kam byla tato disciplína tehdy poprvé zařazena.

V roce 1880 Fridjof Nansen z Norska přešel na lyžích Grónsko od jednoho mořského břehu ke druhém za 46 dnů. Byl výborným lyžařem a úspěšným závodníkem. Pyšnil se titulem nejlepšího lyžaře Kristianie. Za členy své pětičlenné výpravy si vybíral rovněž pouze zkušené lyžaře a k cestě použil zdokonalený typ lyží. Během 46 dnů Nansen se svojí družinou překonal cestu dlouhou 560 km a nadmořskou výšku 2 700 m. Klimatické podmínky nebyly badatelům vždy příznivě nakloněny a často se museli potýkat s teplotami až –50 ºC.

Do 19. stol. bylo lyžování převážně evropským fenoménem. Začátkem 19. stol. se lyže dostaly prostřednictvím skandinávských emigrantů do Severní Ameriky. Američané je použili v době “zlaté horečky” (1849).

Norheimovo vázání v podstatě vydrželo až do roku 1935, kdy se objevuje první vázání pomocí lanka, tzv. “kandahar”. O 4 roky později Hjalmar Hvan jako první na světě vynalézá bezpečnostní (odpojovací) vázání. V roce 1949 uvádí Howard Head na trh první komerčně úspěšné hliníkové lyže. První boty se zapínáním na přezku se objevují v roce 1955.

Roku 1957 začíná Scott vyrábět první hliníkové hůlky a konečně v roce 1960 jsou na trhu první lyže ze skelného laminátu.

Anketa byla pravděpodobně odstraněna