Free Heel skiing lyžování s volnou patou je staronová zábava na lyžích.

Free Heel skiing „lyžování s volnou patou“ je staronová zábava na lyžích.

A kdy to vlastně začalo?

Stalo se tak nedaleko města Christiania (nynější Oslo) r. 1867. Norský rodák z kraje Telemark - Sondre Norheim, předvedl tehdy nevěřícně přihlížejícím divákům brilantní telemarkový oblouk a téměř dvacetimetrový skok na lyžích. Tím okamžikem byla odstartována moderní historie sportovního lyžování. Obloukům se tehdy ještě říkalo švihy a telemarkovému lyžování norská jízda. Ta však byla v alpských zemích brzy nahrazena snazším paralelním obloukem, původně zvaným christianka.

Telemarkové lyžování

Téměř celé dvacáté století pak zůstává jedinečný telemarkový styl zakonzervován takřka v nezměněné podobě v zemi svého původu. Pouze čas od času bylo možné spatřit hrstku nadšenců pohrávajících si s volnou patou. Jeho renesance byla odstartována až s nástupem moderních materiálů pro lyžařskou obuv. Po dlouhou dobu zrazovaly potenciální vyznavače právě nepohodlné a zastaralé kožené boty. V osmdesátých letech se ale podařilo vyřešit výrobu plastových skeletů různé tuhosti. Světlo světa tak spatřila moderní obuv s ohebným nártem a vibramovou podrážkou, která se na první pohled neliší od klasických sjezdových bot. Padla poslední bariéra a po desetiletích stereotypu alpského lyžování vytvořil telemark plnohodnotné oživení a novou alternativu. Za oceánem dosáhl brzy masovosti a lze říci, že postavení telemarkového lyžování, nazývaného zde free heel skiing, je v kategorii jízdy ve volném terénu zcela dominantní. Na evropských svazích byl sice jeho nástup potlačen souběžnou popularizací carvingu a snowboardu, ale ve Francii a Itálii se stal velice rychle neoddělitelnou součástí lyžařského sportu.

Čím vlastně dokázal oslovit tento historický lyžařský styl současné lyžaře?

Je to bezpochyby jeho absolutní volnost a lehkost. Ze všech sjezdových lyžařských technik nejvíce připomíná přirozenou lidskou chůzi. Pohyb je dynamický, ale přitom dostatečně jemný. Zároveň je i telemark poměrně fyzicky náročný, což bezesporu zvyšuje jeho sportovní hodnotu. V neposlední řadě je to také touha zkusit něco nového, ale přitom úzce spjatého s dávnou tradicí.

Je tedy telemarkové lyžování vhodné skutečně pro každého?

Po překonání počátečních rozpaků zvládne telemark obvykle bez problému každý průměrný lyžař. Zásadním rozdílem oproti klasickému lyžování je rovnoměrné zatížení obou lyží - i zadní lyže nám totiž tvoří důležitou oporu a nevlaje bez kontroly za lyžařem. Dalším významným rozdílem je předsunutá spodní lyže. Nenechte se zaskočit počáteční sérií pádů – pod vedením zkušeného instruktora si telemark osvojíte během několika dní. Volnou patu pak oceníte při každém pohybu. Máte – li před sebou stoupání, jednoduše si zabruslíte nebo popoběhnete. Zkrátka žádné šoupání nohama jako na sjezdovkách nebo tupé poskakování na snowboardu. Při sjezdu je to pak přímo kolosální radost. Vzhledem k tomu, že je nutné při každém oblouku změnit postavení lyží z důrazným odlehčením, připomíná pohyb zkušeného telemarkera elegantní let. Na upravených svazích si vychutnáte krátké i dlouhé oblouky a ani jízda v boulích není problém. K vrcholným okamžikům pak patří jízda volným terénem. Telamarkové lyžování totiž není vázáno pouze na dokonale upravené sjezdovky a lyžařské areály. Stačí na skluznice připnout stoupací pásy. Díky tomuto důmyslnému vynálezu, jehož vznik se rovněž datuje do století dávno minulých, můžete stoupat bez větší námahy a obtíží vzhůru, kdekoliv se vám zlíbí, a pak si vychutnat sjezd v panenském terénu, kdy v naprosté euforii zabořeni po pás v prašanu za sebou zanecháváte pouze svojí jedinečnou vlásenku.

Zajímavé odkazy:

www.telemark-austria.at