Jak vzniklo FIS

The International Ski Federation
Federation Internationale de Ski
Internationaler Ski Verband
- užívá ve všech třech hlavních jednacích jazycích zkratku FIS. Organizace byla založená 14 členskými státy 2. února 1924 během první zimní olympiády v Chamonix ve Francie. Dnes sdružuje 101 národní lyžařskou asociaci.

Lyžování existovalo od nepaměti. Potvrzují to staré skandinávské legendy. V jeskyni na severu Ruska byla nalezená pravděpodobně nejstarší nástěnná malba na světě představující lyžaře. Její věk? Několik tisíc let! Ve Švédsku našli geologové staré zlomky starobylých lyží, které jsou staré asi čtyři tisíc let. Paulus Diaconus pojmenoval v roce 770 zemi Laponců jako "Skridfinnen" (klouzaví Finové).

Ačkoliv existence lyžování je velmi prastará, jeho existence coby sportovní odvětví je relativně nedávná. Lyžování nejspíš nebylo „objevené“ v Norsku před rokem 1850, jak se občas traduje, kdy se prý okolo města Christania, které později převzalo název Oslo, konaly první lyžařské závody. Obecná sláva lyžování se datuje až od události, kterou způsobil v Grónsku Fridjof Nansen z Norska v roce 1888. Přešel na lyžích Grónsko od jednoho mořského břehu ke druhém za 46 dnů. Pierre de Coubertin, který oživil olympijskou myšlenku, zaplatil spolu s kolegy z Mezinárodního olympijského výboru za vytvoření zvláštní ceny pro Nansena, která mu byla údajně udělena na druhých olympijských hrách.

Od roku 1870 ovlivňovaly rychlou expanzi sportovního lyžování alpské země. První lyžařské soutěže se uskutečnily v Německu v roce 1879. O založení prvního švýcarského lyžařského klubu v roce 1893 v Glaris se zasloužil Christoph Iselin. Národní lyžařské asociace byly vytvořeny v Rusku (1896), Československu (1903), Spojených státech (1904), Rakousku a Německu (1905) a v Norsku, Finsku a Švédsku (1908).

Mezi roky 1910 až 1924 usilovala mezinárodní lyžařská komise o monitorování a ovlivňování vývoje soutěží v lyžování po celém světě. V roce 1924, v průběhu první zimní olympiády v Chamonix, se mezinárodní lyžařská komise zasloužila o zrod Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

zdroj http://www.fis-ski.com